Betting Blog

World Cup 2018: Full Tournament Fixture List Plus Warm Up Match Schedule

Over the next month, teams will be putting the finishing touches to their preparations ahead of the World Cup 2018 tournament in Russia. The friendly games represent a chance for managers to experiment both tactically and in terms of personnel ahead of the serious stuff in the Finals.

The World Cup itself kicks off on Thursday June 14th when Russia play Saudia Arabia in the tournament’s inaugural game in Moscow. A total of sixty four matches will be played in all during the competition, with the Final scheduled for Sunday July 15th in the Russian capital.

Read our comprehensive warm-up and World Cup 2018 fixture list below:

Read More: World Cup 2018 by Numbers: The Best and Worst Performers in Qualifying

International friendlies and warm-up games:

18th May

Iran vs Uzbekistan (15.00)

26th May

Kuwait vs Egypt (15.00)

28th May

Iran vs Turkey (15.00)

South Korea vs Honduras (15.00)

Mexico vs Wales (19.45)

France vs Republic of Ireland (20.00)

Italy vs Saudi Arabia (20.00)

Nigeria vs DR Congo (20.00)

Portugal vs Tunisia (21.00)

29th May

Panama vs Northern Ireland (20.45)

Peru vs Scotland (21.00)

30th May

Austria vs Russia (19.45)

31st May

Luxembourg vs Senegal (16.00)

1st June

South Korea vs Bosnia-Herzegovina (15.00)

France vs Italy (20.00)

England vs Nigeria (17.15)

Sweden vs Denmark (18.45)

Austria vs Germany (20.00)

Belgium vs Portugal (20.00)

Iceland vs Norway (21.00)

Mexico vs Scotland (21.00)

3rd June

Saudi Arabia vs Peru (20.00)

Spain vs Switzerland (20.00)

Costa Rica vs Northern Ireland (20.45)

5th June

Russia vs Turkey (20.00)

Belgium vs Egypt (19.00)

Norway vs Panama (19.00)

Czech Republic vs Nigeria (20.00)

7th June

South Korea vs Bolivia (15.00)

England vs Costa Rica (20.00)

Portugal vs Algeria (21.00)

8th June

Uruguay vs Uzbekistan (00.00)

Croatia vs Senegal (15.00)

Iran vs Lithuania (15.00)

Germany vs Saudi Arabia (18.30)

Poland vs Chile (19.45)

Switzerland vs Japan (20.00)

9th June

Sweden vs Peru (19.15)

Denmark vs Mexico (20.00)

France vs USA (20.00)

Spain vs Tunisia (20.00)

11th June

Belgium vs Costa Rica (19.00)

South Korea vs Senegal (20.00)

12th June

Poland vs Lithuania (17.00)

Paraguay vs Japan (23.00)

Read More – World Cup Trends: Previous Winner Stats and Facts

World Cup 2018 Group Fixtures:

GROUP A

Thursday June 14 – Russia vs Saudi Arabia, 4pm, Luzhniki Stadium, Moscow.

Friday June 15 – Egypt vs Uruguay, 1pm, Central Stadium, Yekaterinburg.

Tuesday June 19 – Russia vs Egypt, 7pm, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

Wednesday June 20 – Uruguay vs Saudi Arabia, 4pm, Rostov Arena, Rostov-on-Don

Monday June 25 – Saudi Arabia vs Egypt, 3pm, Volgograd Arena, Volgograd

Monday June 25 – Uruguay vs Russia, 3pm, Samara Arena, Samara

GROUP B

Friday June 15 – Morocco vs Iran, 4pm, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

Friday June 15 – Portugal vs Spain, 7pm, Fisht Olympic Stadium, Sochi

Wednesday June 20 – Portugal v Morocco, 1pm, Luzhniki Stadium, Moscow

Wednesday June 20 – Iran vs Spain, 7pm, Kazan Arena, Kazan

Monday June 25 – Iran vs Portugal, 7pm, Mordovia Arena, Saransk

Monday June 25 – Spain vs Morocco, 7pm, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

GROUP C

Saturday June 16 – France vs Australia, 11am, Kazan Arena, Kazan

Saturday June 16 – Peru vs Denmark, 5pm, Mordovia Arena, Saransk

Thursday June 21 – Denmark vs Australia, 1pm, Samara Arena, Samara

Thursday June 21 – France vs Peru, 4pm, Central Stadium, Yekaterinburg

Tuesday June 26 – Australia vs Peru, 3pm, Fisht Olympic Stadium, Sochi

Tuesday June 26 – Denmark vs France, 3pm – Luzhniki Stadium, Moscow

Read our guide about which outsiders and dark horses to look out for at the 2018 in World Cup in Russia here.

GROUP D

Saturday June 16 – Argentina vs Iceland, 2pm, Otkrytie Arena, Moscow

Saturday June 16 – Croatia vs Nigeria, 8pm, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

Thursday June 21 – Argentina vs Croatia, 7pm, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

Friday June 22 – Nigeria vs Iceland, 4pm, Volgograd Arena, Volgograd

Tuesday June 26 – Iceland vs Croatia, 7pm, Rostov Arena, Rostov-on-Don

Tuesday June 26 – Nigeria vs Argentina, 7pm, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

GROUP E

Sunday June 17 – Costa Rica vs Serbia, 1pm, Samara Arena, Samara

Sunday June 17 – Brazil vs Switzerland, 7pm, Rostov Arena, Rostov-on-Don

Friday June 22 – Brazil vs Costa Rica, 1pm, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

Friday June 22 – Serbia vs Switzerland, 7pm, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

Wednesday June 27 – Serbia vs Brazil, 7pm, Otkrytie Arena, Moscow

Wednesday June 27 – Switzerland vs Costa Rica, 7pm, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

GROUP F

Sunday June 17 – Germany vs Mexico, 4pm, Luzhniki Stadium, Moscow

Monday June 18 – Sweden vs South Korea, 1pm, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

Saturday June 23 – South Korea vs Mexico, 4pm, Rostov Arena, Rostov-on-Don

Saturday June 23 – Germany vs Sweden, 7pm, Fisht Olympic Stadium, Sochi

Wednesday June 27 – South Korea vs Germany, 3pm, Kazan Arena, Kazan

Wednesday June 27 – Mexico vs Sweden, 3pm, Central Stadium, Yekaterinburg

GROUP G

Monday June 18 – Belgium vs Panama, 4pm, Fisht Olympic Stadium, Sochi

Monday June 18 – Tunisia vs England, 7pm, Volgograd Arena, Volgograd

Saturday June 23 – Belgium vs Tunisia, 1pm, Otkrytie Arena, Moscow

Sunday June 24 – England vs Panama, 1pm, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

Thursday June 28 – England vs Belgium, 7pm, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

Thursday June 28 – Panama vs Tunisia, 7pm, Mordovia Arena, Saransk

GROUP H

Tuesday June 19 – Colombia vs Japan, 1pm, Mordovia Arena, Saransk

Tuesday June 19 – Poland vs Senegal, 4pm, Otkrytie Arena, Moscow

Sunday June 24 – Japan vs Senegal, 4pm, Central Stadium, Yekaterinburg

Sunday June 24 – Poland vs Colombia, 7pm, Kazan Arena, Kazan

Thursday June 28 – Japan vs Poland, 3pm, Volgograd Arena, Volgograd

Knock-Out Round Fixtures

LAST 16

Saturday June 30 – 1C v 2D (Match 50), 3pm, Kazan

Saturday June 30 – 1A v 2B (Match 49), 7pm, Sochi

Sunday July 1 – 1B v 2A (Match 51), 3pm, Moscow

Sunday July 1 – 1D v 2C (Match 52), 7pm, Nizhny Novgorod

Monday July 2 – 1E v 2F (Match 53), 3pm, Samara

Monday July 2 – 1G v 2H (Match 54), 7pm, Rostov-on-Don

Tuesday July 3 – 1F v 2E (Match 55), 3pm , St Petersburg

Tuesday July 3 – 1H v 2G (Match 56), 7pm, Moscow (Spartak)

QUARTER-FINALS

Friday July 6 – Winner 49 v winner 50 (57), 3pm, Nizhny Novgorod

Friday July 6 – Winner 53 v winner 54 (58), 7pm, Kazan

Saturday July 7 – Winner 55 v winner 56 (60), 3pm, Samara

Saturday July 7 – Winner 51 v winner 52 (59), 7pm, Sochi

SEMI-FINALS 

Tuesday July 10 – Winner 57 v winner 58, 7pm, St Petersburg

Wednesday July 11 – Winner 59 v winner 60, 7pm, Moscow (Luzhniki)

THIRD-PLACE PLAY-OFF  

Saturday July 14 – Losers of two semi-finals, 3pm, St Petersburg

 FINAL   

Sunday July 15 – Winners of two-semi-finals, 4pm, Moscow (Luzhniki)

Follow Free Super Tips on Twitter to stay up to date with our daily tips and predictions or browse more football content on our website:

Free Bets & Offers